Dobrze zorganizowany pokój dziecka niesie ze sobą na pewno dwie duże korzyści: dzieci mogą szybko znaleźć to, czego szukają, a dwa – pokój jest czysty i przejrzysty, ponieważ wszystko ma w nim swoje miejsce. Jednak zanim zaczniesz go odpowiednio organizować i wybierać meble, które Ci w tym zadaniu pomogą – pierwsze trzeba zrobić małą rewolucję.
Sposób na porządek: zrób bałagan!
Dokładnie tak – w pierwszej kolejności najlepiej zacząć od wyrzucenia wszystkich zabawek na podłogę. Trzeba je przejrzeć, ocenić, podzielić na kategorie. Najlepiej podzielić zabawki na grupy ustalane według rodzaju, a następnie według rozmiaru: małe, średnie i duże. Jeden stos powinien być poświęcony na wszystkie zabawki, które są uszkodzone oraz te, którymi dziecko się już nie bawi. Można je oddać lub wrzucić. Dobra wskazówka: zadzwoń do lokalnych organizacji charytatywnych i zorganizuj odbiór rzeczy w dobrym stanie, których twoje dzieci już nie używają – sprawisz komuś radość, a sama zrobisz porządek.
Umeblowanie
Wykorzystane meble jak i ich rozmieszczenie jest kluczowe dla zachowania ładu w pokoju dziecka. Nie martwmy się tym – obecnie na rynku jest dostępnych mnóstwo mebli w odpowiednich wymiarach, kolorystyce i zróżnicowanym designie, co z pewnością pozwoli dokonać właściwego wyboru. Obecnie większość mebli jest wyposażona w mechanizmy ułatwiające otwieranie i zamykanie, przez co nawet dziecko bez wysiłku może poradzić sobie z codziennym korzystaniem z mebli. Aby umożliwić zachowanie właściwego porządku pokój powinien być wyposażony w odpowiednie:
- pojemniki,
- regały,
- półki,
które będą odpowiednie do zorganizowania różnego rodzaju zabawki. Najlepiej jest zainwestować w mini plastikowe kontenery różnych rozmiarach, które można później swobodnie umieścić na półkach bądź regałach. Takie kontenery i skrzynki na zabawki będzie można wygodnie umieścić w komodzie Stone ST8 albo też świetnie do tego się nada także regał Mobi MO6.
Nie rób wszystkiego sam – zaangażuj swoje dziecko!
To dobry pomysł – zaprosić dzieci do pomocy w akcji porządek, a także w wyborze odpowiednich pojemników. Dzięki temu nauczą się podstawowych umiejętności organizacyjnych, a także łatwiej będzie im zapamiętać, które zabawki w jakim miejscu powinny się znaleźć. Ciekawym pomysłem jest dodatnie do całości skrzynki na kółkach, by dziecko mogło bawić się zabawkami w więcej niż jednym pomieszczeniu. Natomiast stawiając jeszcze dodatkowo na maksymalne wykorzystanie ścian warto na nich umieścić kilka półek, które pomogą jeszcze lepiej zorganizować cały pokój.
Ciekawe propozycje półek do dziecięcego pokoju to:
- półka ścienna na książki Cubico CU15
- młodzieżowa półka na ścianę Mobi MO13
- nowoczesna półka ścienna Tablo TA10
Można tutaj użyć przezroczystych pudełek bądź słoików z pokrywkami, aby przechowywać dziecięce kolekcje różnych przedmiotów, takich jak np. muszle lub małe figurki. W takich miejscach można też zorganizować materiały plastyczne czy też gry planszowe. Na półkach takich jak półka wisząca na ścianę Lorento LO9 można świetnie poukładać wiele segregatorów. To również miejsce idealne przechowywania prac szkolnych i rysunków, zorganizowanych według lat, dla każdego dziecka.
Aby zorganizować pokój dla dziecka, rozwiązania zastosowane w pokoju muszą odpowiadać dziecku – wydaje się to oczywista, ale jednak wiele rodziców o tym zdaje się zapominać. Meble dla dorosłych i systemy organizacyjne nie przekładają się dobrze na potrzeby dzieci. Sztywne szuflady szafek są trudne do obsługi dla małych rąk.
Zorganizuj od dołu do góry.
Przygotowanie dziecięcego powinno się zacząć od zorganizowania wszystkie w pokoju dziecka od dołu do góry – to znaczy, że najczęściej używane ubrania i zabawki oraz wszelkie inne rzeczy należy umieszczać na niższych półkach, w dolnych szufladach lub na podłodze. Natomiast wyższe poziomy mebli powinny być wypełnione przez rzadziej używane przedmioty. W tej konwencji idealnie spiszą się takie rozwiązania meblowe jak regał drewniany z szufladami Tomi TO2 bądź regał drewniany z półkami Dawid K-4. Pomocne mogą się okazać etykiety. To nic trudnego – wystarczy użyć drukarki komputerowej w celu stworzenia prostych etykiet graficznych dla małych dzieci. Zdjęcia skarpet, koszulek, lalek lub klocków pomagają przypomnieć dziecku, gdzie te przedmioty należą. Zwiększenie umiejętności czytania starszych dzieci przy użyciu etykiet słownych o dużych rozmiarach jest również zalecane. Etykiety można umieścić w dowolnym miejscu.
Zorganizuj zasady rutynowego porządku
Nawet najlepiej zorganizowany pokój czy najlepiej pasująca do koncepcji komoda, tak jak do kolorowo urządzonej sypialni dziecka komoda Mobi MO10 nic nie dadzą, jeśli nie przekażemy dzieciom podstawowych zasad dbania o porządek. Ale uwaga: Zwykłe podejście do utrzymania pokoju w porządku może powodować niepokój i frustrację u dzieci. Ich pokój jest czysty i schludny, a po chwili zabawy ich pokój może być nieco chaotyczny i to jest normalne. Lepiej zatem wpoić dzieciom pewien cykl utrzymywania rutynowego porządku np. raz na tydzień. Najlepiej w sobotę, gdy dziecko ma więcej czasu – niech odkurzy, umyje półki, poskłada ubrania, a brudne zaniesie do pralni. Oprócz tego można wprowadzić wieczorną rutynę polegającą na odkładaniu zabawek dziennych na swoje miejsce – zawsze to samo i o tej samej porze. To znacznie ułatwi dziecku zadanie utrzymania pokoju w porządku. Jako rodzic powinieneś rozważyć takie przyjazne dla dziecka rozwiązanie, a z pewnością to zaowocuje także i w innych sferach dorosłego życia.