Hokery, czyli wysokie stołki barowe, do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z lokalami. Już sama nazwa „stołek barowy” wskazywała na bar lub pub, a nie domową kuchnię. Z czasem jednak hokery wkroczyły do mieszkań i dziś bez problemu zakupisz takie, które dobrze wkomponują się w styl Twoich czterech ścian jako hokery do kuchni.
Szeroki wybór wśród hokerów nie dotyczy zresztą tylko stylu (koloru czy materiału), ale również typu siedziska czy obecności (lub braku) oparcia. Skorzystać możesz z nich np. w jadalni, ale równie dobrze sprawdzą się w salonie i kuchni – zwłaszcza takiej o otwartym charakterze. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji domowników.
W związku z tym, że zwolenników klimatów loftowych stale przybywa, dziś skupimy się na hokerach kuchennych w stylu industrialnym. Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy ich zakupie i które hokery do kuchni z naszej oferty mogą spełnić Twoje oczekiwania.
Jakie hokery do kuchni? Na te cechy koniecznie zwróć uwagę
Po pierwsze – wysokość
To od niej zależy cały komfort użytkowania mebla. Inna wysokość będzie odpowiednia do korzystania z hokera przy wyspie kuchennej, a inna przy barku. Pamiętaj zatem, by dobrze zmierzyć wysokość powierzchni, przy której zamierzasz postawić hoker, a następnie odejmij od niej ok. 25 cm – właśnie taka wysokość stołka zapewni największą wygodę. Oczywiście, świetnym rozwiązaniem może być też po prostu zakup stołka barowego z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu każdorazowo możesz dopasować parametry siedziska do danej sytuacji, a nawet umożliwić korzystanie z niego dzieciom.
Po drugie – forma
Czyli wszystko to, co wpływa na bryłę hokera: jego podstawa, miejsce na nogi oraz kształt siedziska.
Podstawa musi być przede wszystkim stabilna, w końcu hokery do kuchni to dość wysokie meble. Niezależnie od tego, czy będzie ona złożona z jednej, czy też większej liczby nóżek, ważne jest, by była odpowiednio wyważona
Również oparciu na nogi warto poświęcić kilka chwil. Podczas, gdy jedne stołki barowe będą miały gruby, solidny podnóżek, w innych rolę tę spełni cienka rurka.
Jeśli zaś chodzi o kształt siedziska, wpływa on nie tylko na estetykę krzesła, ale także to, ile czasu będziesz w stanie po prostu w nim wysiedzieć. O ile w sytuacji, gdy ma Ci ono służyć wyłącznie do wypicia kawy, ta kwestia nie będzie tak znacząca, o tyle do spożywania posiłków czy pracy już tak. Do wyboru masz całą gamę rozwiązań: od płaskiego siedziska bez oparcia, po kubełkowe, głębokie siedzenie z oparciem, a nawet podłokietnikami. Zwróć również uwagę na obecność mechanizmu obrotowego – w niektórych przypadkach będzie to wyjątkowo ważne.
Po trzecie – materiał
W kwestii materiału ponownie musisz pomyśleć zarówno o wyglądzie mebla, jak i aspektach praktycznych. Jedne materiały czyści się łatwiej od drugich; niektóre są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, inne zaś zużywają się szybciej.
- drewno – potrafi niesamowicie ocieplić przestrzeń, a do tego jest uniwersalne, dlatego będzie pasować do wnętrza kuchni nawet, gdy postanowisz przeprowadzić jej zupełną metamorfozę.
- metal – używany raczej wyłącznie w podstawach hokerów, dodaje im stabilności i loftowego klimatu.
- skóra eko – to przede wszystkim łatwe czyszczenie i stosunkowo duża wytrzymałość.
- plastik – jest lekki, stosunkowo wytrzymały, a przy tym często niedrogi. Łatwo jest także utrzymać go w czystości, jednak zdecydowanie nie jest to materiał, który spodoba się każdemu.
Spotkać można także siedziska obite materiałami, jednak nie polecamy tego rozwiązania do przestrzeni kuchennej. Powód jest prosty: trudno będzie je wyczyścić z plam, które dość szybko pojawią się przy gotowaniu lub spożywaniu potraw.
Industrialne krzesła barowe, czyli jakie?
Styl industrialny to styl, w którym dominuje pewna surowość, nawiązująca do wyglądu hal produkcyjnych czy dużych fabryk. Właśnie dlatego w stylu tym często pojawia się np. beton, metal, kolory czarny i szary, a także odsłonięte cegły bądź nawet surowy tynk. Jedno jest pewne – wnętrze loftowe jest proste i pragmatyczne, a industrialne krzesła barowe także powinny takie być.
To do Ciebie należy decyzja, czy hokery staną się delikatnym uzupełnieniem industrialnego wnętrza, czy jego najmocniejszym akcentem.
Hokery loftowe – nasze rekomendacje
Hoker loftowy designerski
Dla tych, którzy lubią zabawę formą i cenią sobie nietypową geometrię mebli, mamy coś specjalnego. Hoker Rufin na giętym stelażu na pewno przyciągnie uwagę gości, a dzięki niewielkiemu dodatkowi drewna wprowadzi odrobinę ciepłej atmosfery do loftowych klimatów. Jego okrągłe, miękkie siedzisko oraz obecność oparcia sprawią też, że korzystanie z niego (również dłuższe) nie sprawi żadnego dyskomfortu. Impreza w takim hokerze? Zdecydowanie!
Skórzane hokery loftowe
Specyficzna faktura skóry to coś, co potrafi nadać specjalnego charakteru pomieszczeniu i podnieść wygodę użytkowania stołka. To też materiał łatwy w czyszczeniu oraz konserwacji. W klasycznym modelu numer 60 osiągnęliśmy efekt vintage dzięki dodatkowemu postarzeniu skóry, a czarna matowa noga wykonana z metalu idealnie dopełni każdą industrialną przestrzeń.
Fanom skóry, ale także maksymalnej wygody, spodoba się także hoker numer 09. Posiada on komfortowe oparcie, miejsce na stopy oraz podłokietniki, a jego przednia część wypełniona jest pianką meblową, która pozwoli zatopić się w jego miękkości.
Z kolei nasz model Hert przypadł do gustu zwłaszcza miłośnikom szarości (których wśród właścicieli wnętrz industrialnych zdecydowanie nie brakuje). Siedzisko wykonane jest z grafitowej, postarzanej eko skóry, a niewielkie przeszycia tylko dodają mu uroku. Solidna metalowa podstawa dopełnia całości, tworząc z Herta industrialny hoker idealny.
Hokery loftowe z nutą drewna
Choć drewno nie jest typowo loftowym materiałem, drewniane akcenty mogą dodać tu odrobiny ciepła. W hokerze numer 42 zdecydowaliśmy się na drewniany korpus siedziska w odcieniu orzechowym, natomiast w modelu 51 oraz 37 drewno znajdziesz także w elementach oparcia oraz nóżkach.
To jak, który model najbardziej wpadł Ci w oko?