PRACOWNIA W DOMU
Wybierz praktyczne meble do pracowni w domu lub biura i ciesz się dobrze zorganizowaną przestrzenią
Pracownia powszechnie kojarzy się z miejscem, w którym ktoś tworzy – malarz obrazy, architekt projekty, pisarz książki, a rzemieślnik swoje wyroby, np. buty czy ubrania. Tym terminem możemy również określić biuro, gdy prowadzimy własną firmę lub pracujemy zdalnie. Jeżeli tylko możliwości lokalowe na to pozwalają, warto przystosować jedno z pomieszczeń na pracownię. Dzięki temu zyskujemy spokojną przestrzeń do pracy na komputerze, prowadzenia rozmów z kontrahentami, planowania działań, a także na tworzenia.
Jakie meble wybrać do domowego biura lub pracowni?
Pomieszczenie, które przeznaczymy na pracownię, nie musi być duże. Tak naprawdę wystarczy, aby w pokoju zmieściły się biurko z szufladami, regał do przechowywania dokumentów, kilka sprzętów biurowych oraz fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania pracowni? Przede wszystkim zadbajmy o ergonomiczne wnętrze, czyli dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Należy tak ustawić meble, żeby wszystko było łatwo dostępne, a poruszanie się po pomieszczeniu nie przypominało slalomu.
Jeżeli pokój do tej pory nie był zbyt często używany, warto trochę go odświeżyć, zanim zajmiemy się wstawianiem mebli. Ściany pomalowane na jasne, pastelowe kolory pomogą w skupieniu się i skoncentrowaniu na pracy. Aby pomieszczenie było przytulne, zadbajmy o dobre wyposażenie. Gdy lubimy minimalizm i loftowy klimat, najlepszym wyborem okaże się regał industrialny. Jeśli jednak wolimy inne style, na przykład skandynawski lub nowoczesny, zdecydujmy się na drewniany biały lub czarny regał.
Dobrze, jeśli pomieszczenie jest odpowiednio doświetlone. Aby jak najdłużej korzystać z naturalnego światła, warto ustawić biurko na komputer lub laptopa blisko okna. Jeżeli nie jest to możliwe, zadbajmy o lampkę biurową lub podłogową stojącą obok biurka.
Jeżeli w mieszkaniu lub domu nie mamy dodatkowego pokoju, który mógłby nam posłużyć za pracownię, można ją w ciekawy sposób zaaranżować w salonie lub urządzić w sypialni. Najważniejsze, by wybrać miejsce tak, aby nie przeszkadzać domownikom oraz aby oni nie przeszkadzali nam podczas pracy. Najlepiej ustawić małe biurko przodem do ściany, a nad stolikiem powiesić półki na książki. Jako przepierzenia oddzielającego nas od rodzinnej części pomieszczenia można użyć regału. Dzięki temu zyskamy spokojne miejsce do pracy.
Funkcjonalne meble do pracowni w domu
Wybierając meble do pracowni, powinniśmy kierować się ich ergonomią oraz funkcjonalnością. Jeżeli zajmujemy się rękodziełem, przyda nam się dużo miejsca do przechowywania. Półfabrykaty, włóczki czy koraliki dobrze mieć odpowiednio posortowane. Dzięki temu łatwiej znaleźć to, czego akurat szukamy. Warto zainwestować na przykład w regał komorowy z pojemnikami, w których schowamy materiały do naszej twórczości.
Gdy pracujemy dużo przy komputerze, niezbędne jest biurko lub stolik. Na rynku dostępne są modele o różnych gabarytach i kolorach. Przy zakupie odpowiedniego mebla należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia przeznaczonego na pracownię. W niewielkiej przestrzeni sprawdzi się wąskie, małe biurko lub stolik komputerowy. W przypadku większego biura można wybrać biurko duże lub gabinetowe.
Jeżeli większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, ważny jest wygodny i ergonomiczny fotel biurowy. To mebel, w który warto zainwestować, ponieważ odpowiednie podparcie dla kręgosłupa zapobiegnie bólowi pleców. Podczas siedzącej pracy należy robić sobie co jakiś czas przerwę, rozprostować kości, przejść się po pomieszczeniu. Te z pozoru proste czynności wpływają na higienę pracy.
Jeżeli sami korzystamy z pracowni, możemy dopasować ją tylko do naszych potrzeb i preferencji. Jeśli jednak pracujemy w zespole kilkuosobowym, należy przygotować odpowiednie miejsca pracy dla wszystkich. Długie, duże biurko lub stół konferencyjny (gdy jest na niego przestrzeń) sprawdzą się idealnie jako miejsce do wspólnych narad i spotkań.